Naukowe spojrzenie: na czym polega elektryzowanie się włosów?
Elektryzujące się włosy są niezwykle trudne do opanowania, zwłaszcza we fryzurach z luźnymi pasmami. Polega to na unoszeniu się pojedynczych włosów i odpychaniu od siebie, przez co ułożenie ich jest bardzo trudne.
Przyczyn elektryzowania się włosów należy szukać w zjawiskach fizycznych. Wszystkie przedmioty, również włosy, składają się z cząsteczek. Na powierzchni włosów gromadzą się ładunki elektryczne, podobnie jak na wszystkich przedmiotach czy naszej skórze. Podczas dotykania włosami różnych przedmiotów, jak ubrania lub czapki, dochodzi do przemieszczania się ładunków elektrycznych z powierzchni jednego przedmiotu na drugi. W ten sposób ładunki gromadzą się na powierzchni włosów. Jeżeli napotkają ładunki o przeciwnej wartości, to zachodzi działanie elektrostatyczne i unoszą się, odpychają i wyginają w kierunku materiału z przeciwnym ładunkiem.
Na powierzchni włosów kumulują się jony dodatnie, czyli o takiej samej wartości jak w suchych pomieszczeniach lub na włóknach niektórych tkanin. Dodatnie jony występują też w cząsteczkach kurzu. Kontakt włosów z tkaninami i przebywanie w ciepłych i suchych pomieszczeniach – to częste sytuacje w okresie jesienno-zimowym. Właśnie w tych miesiącach przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, nosimy ciepłe swetry, grube ubrania, szaliki i czapki. W wyniku kontaktu tkanin i dzianin z włosami nagromadzenie jonów dodatnich na powierzchni pasm jest zdecydowanie większe, dlatego się unoszą i elektryzują się.
Elektryzowanie się włosów – przyczyny
Występowanie elektryzowania jest częstsze, gdy zachodzą okoliczności sprzyjające gromadzeniu się jonów, ale niekoniecznie jest to związane z zimą czy noszeniem czapek. Wśród najczęstszych przyczyn elektryzowania się włosów można wymienić:
- suche powietrze w pomieszczeniach w ciągu całego roku;
- niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym niska temperatura, wiatr, różnice temperatury;
- noszenie na włosach ozdób z grubej tkaniny, chust i innych nakryć głowy;
- częste suszenie włosów suszarką;
- stosowanie plastikowych szczotek do włosów i akcesoriów niskiej jakości;
- brak preparatów odżywiających włosy po myciu, obciążanie ich nadmierną ilością silikonów;
- brak termoochrony podczas używania suszarek i urządzeń do stylizacji wysoką temperaturą.
Na elektryzowanie się znacznie bardziej narażone są również włosy suche, zniszczone, tuż po umyciu i wysuszeniu, a także te szybko ulegające przetłuszczaniu.
Co zrobić, aby włosy przestały się elektryzować?
Aby na dobre pozbyć się tego problemu, należy zadziałać wielokierunkowo i postawić na pielęgnację z zastosowaniem właściwych preparatów. Tymi właściwymi są produkty do mycia włosów o łagodnym składzie, odżywki i maski nawilżające, ale należy zwrócić uwagę na te zawierające związki nieobciążające pasm.
Korzystne jest regularne olejowanie oraz dobór akcesoriów do codziennego czesania i stylizowania.
Jakie składniki szamponu zapobiegają elektryzowaniu się włosów?
Elektryzujące się włosy są często zniszczone i przesuszone, dlatego ważne jest stosowanie łagodnych i delikatnych szamponów nawilżających. Choć raz na tydzień dobrze jest też użyć szamponu oczyszczającego. Korzystnie jest wybierać produkty myjące następującymi substancjami:
- glukozydem laurowym (Lauryl Glucoside),
- glukozydem decylowym (Decyl Glucoside),
- glukozydem kokosowym (Coco-Glucoside),
- betainą kokamidopropylową (Cocamidopropyl Betaine).
Są to związki czynne powierzchniowo, które jednocześnie usuwają z powierzchni włosów i skóry głowy nagromadzone tam zanieczyszczenia oraz nawilżają i dostarczają cennych substancji zapobiegających przesuszaniu. Dobrym wyborem jest szampon L’Oreal Professionnel Expert Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo-Purifyer, który jest idealnym produktem dla włosów przetłuszczających się i podatnych na elektryzowanie.
Trzeba również pamiętać, aby podczas mycia nie używać zbyt gorącej wody, najlepsza będzie letnia. Po umyciu nie należy włosów pocierać ręcznikiem, a jedynie odcisnąć z nadmiaru wody. Zamiast typowego ręcznika dobrze jest użyć materiału bambusowego lub bawełnianej koszulki.
Można też wypróbować pielęgnacji metodą OMO, polegającej na nałożeniu odżywki potem myciu włosów i ponownym nałożeniu odżywki.
>>Czytaj więcej: Pożegnaj się z elektryzującymi włosami. Profesjonalne porady Oh My Hair!
Kluczowe składniki w maskach i odżywkach, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów
Na włosy elektryzujące się należy stosować odżywkę wzmacniającą działanie szamponu i dogłębnie nawilżającą. Najważniejsze jest jednak dostarczanie pasmom emolientów, które zabezpieczą łodygi włosów przed uszkodzeniem i utratą wilgoci, a jednocześnie nieco dociążą włosy.
Ważne jest, aby odżywka nie zawierała za dużo humektantów, bo to powoduje dodatkowe puszenie się włosów i może przyczynić się do jeszcze intensywniejszego elektryzowania. Dobrym wyborem są odżywki zawierające naturalne emolienty w postaci maseł i olejów roślinnych, a także alkoholi tłuszczowych i wosków. Można też stosować maski oraz inne kosmetyki odżywcze o podobnym działaniu.
Jedną z chętnie wybieranych propozycji jest serum do włosów długich i puszących się L’Oreal Elseve Dream Long. Jest wygodny w użyciu i wydajny, bez spłukiwania, z dodatkiem masła kakaowego i roślinnej keratyny, jednocześnie doskonale zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury podczas suszenia.
Inne składniki zapobiegające elektryzowaniu się: Betaine, Lauramidopropyl Betaine oraz Behentrimonium Chloride – dodaje się je do odżywek. Warto stosować je po każdym myciu włosów.
Substancje nawilżające korzystnie wpływające na włosy podatne na elektryzowanie się, to m.in.:
- kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid) – nawilża, wzmacnia, wypełnia ubytki w strukturze łodyg i odżywia, a także ogranicza działanie wysuszające większości składników myjących;
- aloes (Aloe Barbadensis, Aloe Vera) – wygładza i nawilża włosy, odżywia cebulki włosowe, pobudza do intensywnego wzrostu; korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy przez nawilżanie i dbanie o odpowiedni poziom pH;
- gliceryna (Glycerin) – uelastycznia, wzmacnia i nawilża włosy, ułatwia rozczesywanie; naprawia rozdwajające się końcówki;
- arginina (Arginine) – korzystna przy kompleksowej regeneracji włosów, stymuluje ich wzrost, ogranicza wypadanie, wspomaga wnikanie innych składników aktywnych w głąb włosów;
- miód (Mel Extract) – wygładza, nawilża i uelastycznia włosy, to pomoc w rozczesywaniu i zapewnienie blasku pasmom.
Przy pielęgnacji włosów elektryzujących się, ale i włosów bez tego problemu, należy zachować równowagę PEH zgodnie z porowatością włosów. Na elektryzowanie można stosować olejowanie, także domowymi mieszankami, np. na miodzie. Trzeba jednak uważać, aby nadmiernie nie obciążyć włosów, a oleje wybierać odpowiednie do porowatości włosów.
Podczas olejowania szczególnej uwagi i ostrożności wymagają włosy niskoporowate. Nadmierne zabiegi tego typu mogą przyczynić się do przetłuszczania, przyklapnięcia i przeciążenia pasm.
Suszenie, czesanie, stylizowanie. Jak zapobiegać elektryzowaniu?
Korzystnym działaniem w zapobieganiu elektryzowaniu się włosów jest suszenie ich strumieniem niższej temperatury oraz suszarką z funkcją jonizacji. Wytwarzane podczas tego procesu jony ujemne neutralizują jony dodatnie i zapobiegają elektryzowaniu. Ponadto jonizacja korzystnie wpływa na niepuszenie się włosów i ich wygładzenie.
W dbaniu o kondycję włosów i o zmniejszenie ich elektryzowania ważne jest stosowanie produktów termoochronnych, takich jak: spray termoochronny i wygładzający L’Oreal Elseve Dream Long. Ten produkt jednocześnie zabezpieczy włosy przed szkodliwym działaniem ciepła i wygładzi je, tak że będą błyszczały.
Warto wybrać odpowiednie akcesoria do czesania i stylizacji z naturalnym włosiem, choć u niektórych osób mogą one pobudzić elektryzowanie. Dobrze jest więc wypróbować kilka różnych rodzajów akcesoriów i wybrać najlepsze. Ponadto w chłodne miesiące elektryzowanie się włosów zmniejszy zakładanie czapek z wełny lub bawełny zamiast z akrylu. Dotyczy to także szalików i swetrów.
Źródła:
- Sułek M.W., Zięba M., „Wpływ pochodnych silikonów o wysokim stopniu etoksylowania na właściwości użytkowe szamponów.” Pol J Cosmetol 2010; 13.2: 106–118.
- Olszańska M., Sadowski R., Ogonowski J., „Receptury pianek kondycjonujących do włosów.” Chemik 2011; 65.10: 936–945.