Co to jest PEH? Włosy bez tajemnic
Aby włosy mogły rosnąć zdrowo, były odporne na uszkodzenia i szybko się regenerowały, należy je odpowiednio pielęgnować i wspomagać. Konieczne jest stosowanie składników aktywnych odbudowujących strukturę włosa, dostarczających tego, czego najbardziej potrzebuje, a następnie wzmacniających i chroniących przed uszkodzeniami.
PEH to skrót od nazw trzech najważniejszych grup składników aktywnych. Są to:
- proteiny – białka wypełniające ubytki w strukturze włosa i odbudowujące uszkodzenia;
- emolienty – substancje tłuszczowe zabezpieczające włos przed utratą wody i ułatwiające wnikanie w jego głąb związków odżywczych;
- humektanty – substancje nawilżające.
Skuteczna pielęgnacja włosów niezależnie od ich koloru i rodzaju polega na dostarczaniu powyższych związków w określonych proporcjach. Nieodpowiednia kolejność i zastosowanie zbyt dużej ilości związków natłuszczających i za mało nawilżenia mogą przynieść odwrotny efekt i spotęgować puszenie lub przetłuszczanie się włosów.
Równowaga PEH. Jak zacząć i jakie kosmetyki wybrać?
Przed rozpoczęciem właściwej pielęgnacji konieczne jest zbadanie, jaki problem dominuje. Zaburzona równowaga PEH zazwyczaj sprawia, że włosy stają się suche i matowe, puszą się, robią się strączki, łatwo się łamią i elektryzują. Bywa też, że są przetłuszczone i jakby niedomyte. Aby dobrać odpowiedni kosmetyk, dobrze jest znać objawy nadmiaru i niedoboru substancji PEH w pielęgnacji włosów.
Proteiny a równowaga PEH
Protein najczęściej potrzebują włosy mocno zniszczone i farbowane, ale też kręcone lub o wysokiej porowatości. Jeżeli dana osoba ma włosy niskoporowate, to kosmetyki z dużą zawartością protein nadadzą fryzurze objętości. Jeżeli w pielęgnacji jest zbyt mało protein, to włosy kręcone najczęściej mają słabszy skręt. U osób z włosami prostymi fryzura staje się oklapnięta i nie ma objętości. Przez nadmiar protein włosy będą szorstkie i sztywne.
Aby dostarczyć włosom więcej protein w codziennej pielęgnacji, warto wybierać produkty zawierające: keratynę, aminokwasy, elastynę czy proteiny hydrolizowane. Na wielu kosmetykach drogeryjnych skład jest podawany w tzw. systemie INCI. Wówczas występują w nich proteiny pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Wśród protein odzwierzęcych wyróżnia się:
- Amino Acids,
- Albumen,
- Elastin,
- Collagen,
- Casein,
- Hydrolyzed Collagen,
- Hydrolyzed Egg Protein,
- Hydrolyzed Elastin,
- Hydrolyzed Keratin,
- Hydrolyzed Silk,
- Hydrolyzed Milk Protein.
Wśród protein roślinnych w składzie kosmetyków wyróżnia się natomiast:
- Hydrolyzed Oat Protein,
- Hydrolyzed Corn Protein,
- Hydrolyzed Soy Protein,
- Hydrolyzed Wheat Protein.
Emolienty a równowaga PEH
Emolientów najczęściej potrzebują włosy wysoko- i średnioporowate. Ich zbyt mała ilość powoduje nadmierne elektryzowanie się i puszenie, a także utratę blasku. Z kolei nadmierna ilość obciąża i przetłuszcza włosy.
Przykładami emolientów do pielęgnacji włosów są: masła, oleje, alkohole tłuszczowe, parafina, woski oraz silikony. Wśród nazw znajdujących się na etykietach kosmetyków emolienty można znaleźć pod takimi określeniami, jak:
- masła i oleje – Butter, Oil,
- silikony – Amodimethicone, Dimethicone, Dimethiconol, Polyquaternium, Quaternium,
- alkohole tłuszczowe – Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Myristyl Alcohol, Stearyl Alcohol,
- mocne emolienty – Paraffin, Lanolin, Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Wax.
Humektanty a równowaga PEH
Nawilżenie potrzebne jest wszystkim rodzajom włosów, choć intensywność i ilość składników tego typu zależy od porowatości i pogody. Stosunkowo najwięcej humektantów w codziennej pielęgnacji potrzebują osoby z włosami o niskiej porowatości. Jeżeli pogoda jest typowo jesienna, deszczowa, a na zewnątrz jest wilgotno, to nie należy stosować humektantów. Zastosowanie takich preparatów spowoduje puszenie włosów i problemy z ułożeniem.
Jeżeli natomiast włosom brakuje humektantów, to będą wyraźnie przesuszone. Wówczas przydadzą się kosmetyki zawierające takie substancje, jak: gliceryna, propolis, miód, kwas hialuronowy, mocznik czy aloes. Na etykietach kosmetyków humektanty będą odnotowane pod takimi nazwami, jak:
- Algae Extract,
- Allantoin,
- Betaine,
- Dipotassium Glycyrrhizinate Extract,
- Aloe Barbadensis Leaf Juice,
- Fructose,
- Glycerin,
- Hyaluronic Acid,
- Honey/Mel,
- Mannitol,
- Lecithin,
- Niacinamide,
- Panthenol,
- Sodium Hyaluronate,
- Sucrose,
- Sorbitol,
- Sodium PCA,
- Urea,
- Trehalose.
Pielęgnacja PEH a porowatość włosów
Bardzo ważne jest określenie grupy składników aktywnych, których jest zbyt mało lub za dużo w codziennej pielęgnacji. Aby poprawić kondycję włosów, należy produkty dobrać do porowatości włosów. Dla włosów niskoporowatych warto wybierać składniki nawilżające, szczególnie: kwas hialuronowy, aloes czy pantenol, oleje małocząsteczkowe (masło shea, olej kokosowy, masło babassu), glinki i ekstrakty ziołowe unoszące włosy u nasady i dodające im objętości. Trzeba jednocześnie ograniczyć substancje proteinowe, a także maski i odżywki z masłami oraz olejami.
Przy włosach średnioporowatych dobrym wyborem będą produkty z proteinami w postaci cząsteczek o średniej wielkości, np. keratyna lub hydrolizowany jedwab. Sprawdzą się też średniocząsteczkowe oleje (z pestek śliwek, ze słodkich migdałów), silikony – najlepiej w postaci serum do włosów, a także humektanty w niezbyt dużych ilościach. Mając włosy średnioporowate, lepiej unikać gliceryny oraz oleju kokosowego, który może spowodować puszenie się.
Osoby z włosami wysokoporowatymi powinny stosować proteiny wielkocząsteczkowe, czyli takie substancje, jak: elastyna, kolagen, proteiny owsiane, mleczne, pszeniczne, proteiny jedwabiu czy kazeinę. Wskazane są również wielkocząsteczkowe oleje, np. z nasion bawełny czy z nasion ogórecznika. Przy włosach wysokoporowatych należy zwrócić szczególną uwagę na podaż emolientów, np. silikonów, które w równowadze PEH powinny stanowić podstawę zabiegów pielęgnacyjnych.
Przy włosach wysokoporowatych dobrze jest unikać oleju kokosowego oraz maseł powodujących puszenie się włosów. Zdecydowanie najmniej powinno się używać humektantów, zwłaszcza miodu, gliceryny i aloesu, które stosowane częściej niż od czasu do czasu powodują puszenie się włosów.
- Borecka A., Zastosowanie miodu w kosmetologii i medycynie, „Polish Journal of Cosmetology” 22.3 (2019), s. 188–193 https://www.researchgate.net/publication/361308619_Zastosowanie_miodu_w_kosmetologii_i_medycynie_Application_of_honey_in_cosmetology_and_medicine] [data dostępu: 11.01.2024].
- Sarbak Z., Jachymska-Sarbak B., Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wrocław 2013.