Co będzie potrzebne do farbowania odrostów?
Przed rozpoczęciem farbowania odrostów warto przygotować sobie najpotrzebniejsze rzeczy. Pierwszą z nich jest dobrana farba do włosów. Można zastosować produkty dostępne w drogeriach kosmetycznych, jednak lepszym preparatem będzie farba fryzjerska, gdyż wyróżnia się dopracowanym składem. Związki w nich zawarte są też mniej inwazyjne i zabezpieczają włókna włosów. Efekty farbowania odrostów farbami fryzjerskimi są też trwalsze i farba nie wypłukuje się tak szybko.
Przy wyborze produktu należy pamiętać o dokupieniu do niego oksydantu. Najczęściej wystarczy preparat w stężeniu 3%. Kosmetyki miesza się zazwyczaj w proporcji 1:1. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są zawsze na opakowaniu farby. Wyższe stężenie oksydantu stosowane jest jedynie w farbach o odcieniu jasny blond.
Ponadto do farbowania odrostów z pewnością przydadzą się takie akcesoria, jak:
- pędzelek do nałożenia farby,
- porcelanowa lub plastikowa miseczka na farbę,
- grzebień ze szpikulcem,
- klamerki do podpinania włosów,
- peleryna lub stary ręcznik, który może ulec trwałemu zabrudzeniu.
Podczas samodzielnego farbowania odrostów może się zdarzyć, że mieszanka zabrudzi ubranie lub inne przedmioty. Warto więc tę czynność wykonywać w łazience lub kuchni. Skórę przy granicy włosów można posmarować tłustym kremem. O wiele łatwiej będzie wówczas usunąć zabrudzenia.
Jak farbować odrosty krok po kroku?
Przed rozpoczęciem farbowania koniecznie załóż rękawiczki ochronne dołączone do opakowania farby lub wykorzystaj jednorazowe rękawiczki lateksowe, jeżeli korzystasz z produktów profesjonalnych. Bezpośredni kontakt z farbą może podrażniać skórę dłoni i odbarwić ją. Następnie przygotuj mieszankę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zmieszaj farbę oraz oksydant w odpowiednich proporcjach. Najczęściej jest to pół na pół.
Podziel włosy na cztery równe części. W tym celu zrób dwa przedziałki przecinające się pod kątem prostym. Jeden z nich powinien biec od środka czoła w kierunku tyłu głowy, natomiast drugi od ucha do ucha – powstaną cztery partie włosów. Następnie podepnij je klamerkami, aby ułatwić sobie pracę.
Farbowanie włosów należy zacząć od tyłu głowy. Oddzielaj grzebieniem pasmo od pasma, zaczynając od dołu. Preparat nakładaj równomiernie i z obu stron danej części włosów. Pędzelek należy przesuwać od skóry głowy wzdłuż pasm. Po nałożeniu farby z tyłu głowy przejdź do przodu i nałóż ją starannie. To właśnie ta część będzie najbardziej widoczna. Bardzo ważne jest, aby nie pozostały miejsca niepokryte farbą, dlatego można ją nałożyć nieco dalej na około centymetr na poprzedni kolor farbowania.
Na koniec włosy należy spiąć klamrą i pozostawić na czas wskazany na opakowaniu. Najczęściej jest to 15 minut lub dłużej. Warto też grzebieniem przeczesać farbę z odrostów na całą długość włosów. Taki zabieg odświeży kolor na całej długości pasm oraz wyrówna odcień. Jeżeli farba ma dość gęstą konsystencję, można skropić ją odrobiną wody, a następnie zapienić na całości włosów i pozostawić na kolejnych kilka minut.
Farbę należy spłukiwać ciepłą wodą do momentu, aż woda będzie całkowicie czysta. Dopiero wtedy można zastosować delikatny szampon i umyć włosy. Aby domknąć łuski, warto na koniec opłukać pasma pod chłodniejszym strumieniem. Staną się gładkie i mniej podatne na uszkodzenia.
Na koniec trzeba zastosować odżywkę na całej długości włosów. Warto wybrać tu wodę lamelarną. Jej składniki to małe cząsteczki uzupełniające najmniejsze uszkodzenia, dlatego włosy są odżywione, gładkie i lśniące. Doskonałym produktem tego typu jest Rytuał K Water od Kerastase.
Farbowanie odrostów – o czym pamiętać?
Ważny jest nie tylko estetyczny wygląd farbowanych włosów, ale także ich kondycja i zdrowie. Dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie przeprowadzania zabiegów. Nie należy farbować włosów zbyt często. Najlepiej powtarzać je raz na 6 tygodni. Częstsze zabiegi tego typu mogą zniszczyć lub znacznie osłabić włosy i doprowadzić do ich kruchości lub rozdwajania się.
Powinno się stosować farby wysokiej jakości wspomagające nie tylko dbanie o włosy, ale też ich odżywianie. Warto wybierać produkty bez amoniaku oraz innych silnych środków drażniących, ale zawierające naturalne oleje lub substancje wspomagające regenerowanie poszczególnych pasm.
Jednocześnie trzeba pamiętać, aby pielęgnować włosy także pomiędzy farbowaniami. Kosmetyki powinny być dobrane zgodnie z określoną porowatością i równowagą PEH. Aby dostarczyć włosom wszystkiego, czego potrzebują, dobrze jest kierować się w codziennej pielęgnacji zasadą hair cycling. Polega ona na stosowaniu przy każdym kolejnym myciu włosów innego rodzaju produktów dostarczających cennych substancji: regeneracyjnych, nawilżających i odżywiających. Następnie cały cykl się powtarza.
Wiele osób zastanawia się, czy przed farbowaniem myć włosy. Lepszym rozwiązaniem jest nakładanie farby na suche włosy bez wcześniejszego umycia. Warstwa znajdującego się na nich sebum zabezpiecza delikatną strukturę włosów przed szkodliwym działaniem silnych substancji zawartych w farbach. Z tego względu też należy wyjątkowo uważnie i długo spłukiwać mieszanki z poszczególnych pasm. Pozostawione mogą zniszczyć delikatną strukturę włosa lub znacznie ją osłabić.
Źródła:
- Fischer A., Paukszto A., Rochel R., Wiechuła D., Toksyczne działanie wybranych ksenobiotyków, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice: online: https://ppm.edu.pl/docstore/download/SUMcc6767d2008b40dd806e64c283db5095/Toksyczne+dzia%C5%82+wybr+ks-A.wcag.pdf (dostęp 9.04.2024).
- Grzyś-Kurka K., Koloryzacja bez amoniaku – wszystko, co warto o niej wiedzieć, eZebra 12.01.2024; online: https://www.ezebra.pl/pl/blog/koloryzacja-bez-amoniaku-wszystko-co-warto-o-niej-wiedziec-1705064204.html (dostęp 9.04.2024).Makuch K., Opasińska K., Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia” 2016, nr 1(1), s. 72–97.
- Samodzielne farbowanie odrostów? To nie takie trudne!, ProSprzęt.pl; online: https://www.pro-sprzet.pl/blog/samodzielne-farbowanie-odrostow-to-nie-takie-trudne.html (dostęp 9.04.2024).
- Zygmuntowicz A., Farbowanie odrostów – jak pofarbować odrosty w domu?, Wizaz.pl 9.04.2020; online: https://wizaz.pl/fryzury/farbowanie-odrostow-jak-pofarbowac-odrosty-w-domu-370437-r1/ (dostęp 9.04.2024).