Dlaczego włosy w ciąży i po niej wypadają?
Podczas ciąży w organizmie matki zachodzi wiele procesów fizjologicznych utrzymujących życie płodu i jego stabilny rozwój. Jedną z najintensywniejszych zmian jest poziom hormonów. Na pracę mieszków włosowych, jak i na stan włosów najbardziej wpływa estrogen, którego w czasie ciąży organizm produkuje więcej. Z tą dolegliwością między pierwszym a piątym miesiącem ciąży boryka się od 40 do 50% ciężarnych.
Pod koniec drugiego trymestru i w trzecim włosy często stają się grube i mocne. To również zasługa zmian hormonalnych, a ich dobrą kondycję podtrzymuje wysoki poziom estrogenu. Po porodzie jego ilość spada. Wskutek tego włosy tracą dotychczasowe odżywienie i wypadają. Na pełną odbudowę w zależności od indywidualnych predyspozycji, odpowiednich kosmetyków i rutyny pielęgnacyjnej trzeba czekać zazwyczaj 6 do 12 miesięcy.
Na kondycję włosów po porodzie może mieć również wpływ inny hormon – prolaktyna wydzielająca się podczas karmienia piersią. Matki karmiące naturalnie narażone są na intensywniejszą utratę włosów w tym okresie.
Przyczyny wypadania włosów w ciąży i po niej. Czy to tylko wina hormonów?
Zmiany w gospodarce hormonalnej to nie jedyne przyczyny wypadania włosów podczas ciąży i po porodzie. Ma na to wpływ wiele innych czynników:
- nieodpowiednia dieta – podczas ciąży zachodzi potrzeba dostarczenia niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych dla dwóch organizmów. Na początku ciąży ich utrata związana jest często z wymiotami, niedobory cennych składników widać również w mieszkach włosowych, co skutkuje osłabieniem włosów i ich wypadaniem;
- uwarunkowania genetyczne – często przerzedzanie się włosów wiąże się z predyspozycjami genetycznymi. Jeśli taki stan występował u matki lub babki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się także w kolejnych pokoleniach;
- choroby – wiele kobiet w ciąży boryka się z różnymi przewlekłymi chorobami, które dodatkowo osłabiają włosy. Należy do nich m.in. cukrzyca oraz zaburzenia tarczycy. Niewłaściwy poziom hormonów tarczycowych to stosunkowo częsta przypadłość, jest bezpośrednią przyczyną wypadania włosów, podobnie jak leki przeciwcukrzycowe;
- kondycja skóry głowy – w ciąży może ulec zmianie także stan skóry głowy, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i kondycji włosów. To niekiedy zwiększona produkcja łoju, ale też łuszczenie się skóry i odchodzenie całych jej płatów, takie przypadki należy skonsultować z dermatologiem;
- problemy natury ginekologicznej – w przebiegu ciąży mogą wystąpić dodatkowe zaburzenia, którym będzie towarzyszyło osłabienie włosów;
- odstawienie antykoncepcji – dotyczy głównie antykoncepcji hormonalnej, która powinna być odstawiana stopniowo. Jednak w ciąży nie jest to możliwe.
Do osłabienia i pogorszenia się kondycji włosów w ciąży i po porodzie może również przyczyniać się niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie produktów kosmetycznych źle dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów w ciąży i po niej?
Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie jest zjawiskiem naturalnym. Można jednak do codziennej rutyny wprowadzić kilka działań ograniczających jego intensywność. Przede wszystkim ważna jest rutyna pielęgnacyjna. Kompleksowych składników można dostarczyć włosom w trybie hair cycling. To stosowanie kolejno podczas każdego mycia włosów produktów regenerujących, następnie nawilżających i przy kolejnym myciu odżywiających. Następnie cykl się powtarza.
Podstawą jest zaniechanie intensywnej stylizacji włosów, zwłaszcza lokówką, prostownicą czy suszarką z ustawioną maksymalną temperaturą. Pozytywnie wpłynie zaprzestanie czesania mokrych włosów lub używanie grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Takie włosy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Nie należy też pocierać ich podczas mycia ani wstępnego osuszania ręcznikiem, a jedynie odcisnąć nadmiar wody.
Bardzo ważne jest też, aby nie spinać włosów zbyt mocno. Nie sprzyja to utrzymaniu ich we właściwej kondycji i prowadzi do osłabienia. Stają się one znacznie bardziej podatne na wypadanie. Ciasne spinanie lub wiązanie powoduje też łamanie się łodyg włosowych.
Trzeba pamiętać o właściwej diecie bogatej w witaminy A, B, C i E. Istotne dla kondycji włosów są: biotyna, cynk, selen i miedź. Pracę mieszków włosowych i mikrokrążenie warto też wspomagać regularnymi masażami głowy.
Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie. Jakie kosmetyki wybrać?
O kondycję włosów warto kompleksowo zadbać już od samego początku ciąży. W tym celu warto przyjrzeć się stosowanym na co dzień produktom do pielęgnacji włosów. Należy unikać kosmetyków zawierających agresywne substancje chemiczne, takie jak: SLS i SLES, barwniki, formaldehydy, amoniak, siarczany, parafina, alkohole, ftalany, czy parabeny. Odpowiednie będą tu produkty roślinne zawierające skrzyp polny, ale też krzemionkę lub biotynę.
Doskonale sprawdzą się dermokosmetyki przebadane przez specjalistów i przeznaczone dla osób z wrażliwą skórą i skłonną do podrażnień. Chętnie wybieranym produktem jest delikatny szampon do włosów Kerium od La Roche Posay zawierający łagodzącą wodę termalną i nawilżającą glicerynę. Ponadto ważne jest stosowanie odżywek i masek.
Korzystnie na kondycję włosów wpłynie również olejowanie, które można wykonać na noc. Idealnie sprawdzi się olej migdałowy lub kokosowy oraz oliwa z oliwek. Poszczególne produkty należy dobrać do porowatości włosów. Wówczas uzyska się najlepsze rezultaty.
Niemal natychmiastowy efekt nawilżenia, wygładzenia i odżywienia daje woda lamelarna do włosów. Składniki aktywne w postaci mikrocząsteczek docierają w głąb włosa, odbudowują go i wzmacniają. Polecanym produktem jest np. Rytuał K Water od Kerastase. Po zastosowaniu produktu włosy nie będą się puszyć i elektryzować. O wiele łatwiejsze będzie ich rozczesywanie. W rezultacie pasma będą chronione przed uszkodzeniami.
Poza właściwą rutyną pielęgnacyjną, odpowiednimi kosmetykami czy zdrową dietą, dobrze jest też zadbać o relaks i pozbywanie się stresu, który wpływa negatywnie na pracę mieszków włosowych. Medytacja czy odpoczynek przy świecach i spokojnej muzyce korzystnie wpłynie nie tylko na mamę, ale też na dziecko.
Źródła:
- Ormańczyk I., Zmiany hormonalne w ciąży i połogu a wypadanie włosów, „Opieka Okołoporodowa” 2021, nr 4.
- Skrzypulec-Frankel A., Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 38.
- Chyl-Surdacka K., Przepiórka-Kosińska J., Gerkowicz A., Krasowska D., Chodorowska G., Application of antimalarial medications in the treatment of skin diseases, „Dermatology Review” 2016.
- Wypadanie włosów po ciąży. Co na wypadające włosy po porodzie?, online: https://diag.pl/pacjent/artykuly/wypadanie-wlosow-po-ciazy-co-na-wypadajace-wlosy-po-porodzie/ (dostęp: 01.04.2024).
- Potoczek J., Wypadanie włosów w ciąży – co robić?, 4.05.2023, online: https://osteomedic.com.pl/blog/wypadanie-wlosow (dostęp: 01.04.2024).
- Pietroń M., Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?, 5.12.2022, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a14701-Lysienie_poporodowe__jak_dlugo_trwa_wypadanie_wlosow_po_ciazy_i_jak_sobie_z_nim_radzic (dostęp: 01.04.2024).