Czym jest cebulka włosa?
Wiesz, jak wygląda włos z cebulką? Część nazywana cebulką jest grubsza i zaokrąglona i tym odróżnia się od cienkiej i nitkowatej łodygi.
Aby zadbać o prawidłową pielęgnację włosów, należy poznać ich budowę i strukturę. Włos składa się z dwóch części: widocznej łodygi oraz ukrytego pod skórą mieszka. Łodyga jest martwą strukturą i to ją widzimy, gdy podziwiamy: wygląd, połysk, elastyczność i wytrzymałość. Jest zbudowana z zewnętrznej osłonki chroniącej wnętrze włosa oraz kory z pigmentem decydującym o kolorze fryzury.
Cebulka, inaczej mieszek włosowy, to jedyna żywa część, znajduje się pod powierzchnią skóry. W tym obszarze komórki intensywnie dzielą się i rosną, przez co włos się rozwija. Cebulka odpowiada za prawidłowe ukrwienie i metabolizm, co jest ważne dla wzrostu zdrowych kosmyków i zapobiega ich wypadaniu. Dobrze odżywiony i ukrwiony mieszek to podstawa mocnych i zdrowych włosów.
Najważniejszym składnikiem budulcowym jest keratyna, czyli włókniste białko o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i elastyczności. To właśnie keratyna i sposób jej ukształtowania warunkują kształt włosów i to, czy są proste, falowane czy kręcone.
Wypadanie włosów z cebulkami – przyczyny
Jednym z najczęstszych powodów osłabienia struktury włosa jest długotrwały stres. Silne napięcie nerwowe wpływa negatywnie na układ krążenia, co upośledza ukrwienie skóry głowy, osłabia cebulki i prowadzi do ich wypadania. Głównym winowajcą jest kortyzol zaburzający równowagę hormonalną i skracający fazę wzrostu włosa. Oznacza to, że szybciej przechodzi do fazy wypadania. W efekcie więcej pasm traci się w krótkim czasie, a nowe nie mają szans na ich szybkie zastąpienie, co prowadzi do tak zwanego telogenowego wypadania.
Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i minerały, szczególnie te niezbędne dla zdrowia kosmyków, jak: biotyna, cynk czy żelazo. Niedobory składników odżywczych osłabiają cebulki, a te stają się kruche i bardziej podatne na wypadanie. Odrębną kwestią są czynniki genetyczne. Skłonność do łysienia może być dziedziczna, dlatego niektóre osoby są bardziej narażone na utratę włosów z cebulkami.
Nieprawidłowa pielęgnacja, w tym częste stosowanie agresywnych kosmetyków, nadmierne stylizowanie na gorąco lub farbowanie – osłabiają cebulki i prowadzą do ich utraty.
Z czym się wiąże „ból włosów”?
Charakterystyczne objawy wskazujące na osłabienie mieszków to nie tylko kosmyki wypadające razem z cebulkami, ale także:
- zwiększona ilość wypadających włosów – zauważalne zwiększenie ilości włosów pozostających na szczotce, w wannie po myciu lub na poduszce po przebudzeniu może być znakiem ich nadmiernej utraty;
- „ból włosów” i bolące cebulki włosów – może być odczuwany samoistnie lub podczas poruszania głową. To dyskomfort i nadmierna tkliwość skalpu. Zazwyczaj jest to problem wieloczynnikowy, wiąże się z bezsennością, stanami lękowymi czy depresją;
- przerzedzenie – w wyniku regularnej utraty kosmyków można zauważyć wyraźne przerzedzenie, zwłaszcza w okolicy przedziałka, na skroniach lub czubku głowy;
- osłabienie – włosy są cieńsze, łamliwe i pozbawione blasku, co wskazuje na ich słabą kondycję i uszkodzenie cebulek.
Jeśli któryś z powyższych objawów, szczególnie ból cebulek, utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, aby znaleźć przyczynę i dobrać terapię.
Jak długo odrastają włosy wyrwane z cebulkami? Czas potrzebny na regenerację jest inny u różnych osób. U niektórych mogą zacząć odrastać już po kilku tygodniach, podczas gdy u innych proces może zająć nawet kilka miesięcy.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów osłabiające cebulki
Nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy znacząco osłabia cebulki, prowadzi do ich wypadania i pogorszenia kondycji fryzury. Do najczęstszych błędów zalicza się:
- zbyt częste mycie – zwłaszcza agresywnymi szamponami, prowadzi to do przesuszenia skóry, usunięcia naturalnych olejków ochronnych i podrażnienia cebulek;
- używanie gorącej wody – mycie pasm zbyt gorącą wodą rozchyla łuski, co osłabia i zwiększa podatność na uszkodzenia;
- niewłaściwe szczotkowanie – złą szczotką lub przez zbytnią intensywność czesania;
- nadmierna stylizacja na gorąco bez termoochrony – częste używanie prostownic, lokówek czy suszarek bez ochrony termicznej niszczy włosy i cebulki;
- ciasne fryzury – wysokie kucyki, koki lub warkocze wywierają stały nacisk na cebulki, co prowadzi do tzw. łysienia trakcyjnego;
- niedokładne spłukiwanie kosmetyków – pozostawienie resztek szamponu, odżywki czy stylizatorów na skórze głowy zatyka pory i zaburza prawidłowe funkcjonowanie mieszków;
- brak nawilżenia skóry głowy.
Prawidłowe oczyszczanie skóry głowy
Regularne oczyszczanie skalpu z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, martwych komórek naskórka oraz produktów do stylizacji utrzymuje cebulki w dobrej kondycji, poprawia ich ukrwienie oraz prowadzi do zdrowego wzrostu.
Podstawą są delikatne peelingi bez alkoholu. To świetny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i martwych komórek blokujących mieszki. Najlepiej sięgać po peelingi enzymatyczne lub kwasowe działające łagodnie, ale skutecznie, usuwające nadmiar sebum bez podrażniania skóry. Doskonale sprawdzi się peeling trychologiczny Feel the Peel od Veoli Botanica, zawierający dwuprocentowy kompleks kwasów AHA/BHA, a także składniki łagodzące i nawilżające, w tym: inulinę, aloes oraz betainę.
Podczas mycia głowy dobrze jest delikatnie masować skalp, co sprzyja dotlenieniu i odżywieniu mieszków. Masaż można wykonywać podczas nakładania szamponu lub jako osobny zabieg na sucho. Aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, należy myć włosy dwukrotnie: pierwsze mycie usuwa powierzchowne zabrudzenia: kurz, pot czy resztki stylizatorów, natomiast drugie dokładnie oczyszcza skórę głowy i włosy. Szampon oczyszczający Redken z ekstraktem z mięty pieprzowej skutecznie czyści, pielęgnuje oraz odświeża zarówno kosmyki, jak i cały skalp.
Włosy wypadające z cebulkami. Jakie produkty wybrać?
Podczas wyboru kosmetyków warto szukać składników wzmacniających mieszki włosowe oraz stymulujących ich odżywienie. Dobrze jest sięgać po szampony i odżywki wzbogacone o: biotynę, keratynę, kofeinę czy cynk poprawiające wzrost włosów i wzmacniające cebulki. Dobrym przykładem jest szampon przeciw wypadaniu Kérastase Prévention. Świetnie sprawdzi się na osłabionych pasmach z tendencją do przerzedzania. Oprócz kofeiny zawiera witaminę B6, B3 oraz argininę.
Dobrym wyborem będą również sera i ampułki z aminokwasami oraz witaminami A, C i E, pobudzające krążenie, uszkadzające wolne rodniki i redukujące stan zapalny. Serum przeciw wypadaniu BIOVAX TRICHOLOGIC redukuje wypadanie słabych włosów i pobudza odrastanie nowych dzięki specjalnemu kompleksowi tetrapeptyd–arginina–biotyna, proteinom roślinnym oraz składnikowi dotleniającemu.
Regularna pielęgnacja, odpowiednia dieta oraz unikanie stresu sprawią, że będziesz się cieszyć mocnymi i gęstymi włosami, a także zdrowymi cebulkami przez długie lata.
Źródła:
- Durusoy C., Ozenli Y., Adiguzel A., Budakoglu I.Y., Tugal O., Arikan S., Uslu A., Gulec A.T., The role of psychological factors and serum zinc, folate and vitamin B12 levels in the aetiology of trichodynia: a case–control study, „Clinical and experimental dermatology” 2009, nr 34(7), s. 789–792, https://doi.org/10.1111/j.1365-2230.2008.03165.x.
- Kędzierska-Kromka A., Zastosowanie i funkcja substancji roślinnych w preparatach do włosów o działaniu odżywczym i wzmacniającym, Kraków 2022.
- Małek E., Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514 [01]. Z1. 01, Radom 2007.
- Misiąg K., Składniki pochodzenia roślinnego w preparatach do mycia i pielęgnacji włosów, Kraków 2020.