Kiedy warto wykonać farbowanie brody?
Za kolor naszych włosów, w tym brody, odpowiada melanina – barwnik wytwarzany przez melanocyty. Z upływem lat jednak substancji tej jest coraz mniej, czego skutkiem jest zmiana barwy włosów na siwy. Ponieważ włosy na brodzie są najbardziej podatne na zmiany poziomu melaniny, to właśnie w tych okolicach stają się one jaśniejsze w pierwszej kolejności.
Zanik barwnika to stan naturalny, który można pozostawić swojemu biegowi. Siwa broda jest atutem dodającym urody dojrzałym mężczyznom. Farbowanie to jednak opcja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Umożliwia zamaskowanie oznak upływu czasu, ale też przeprowadzenie całkowitej metamorfozy wyglądu. Obecnie można skorzystać zarówno z usług profesjonalistów, jak i samodzielnie zastosować produkty do farbowania zarostu, które mogą być idealnie dobrane do koloru włosów na głowie, lub wręcz przeciwnie – może to być okazja do małego szaleństwa i całkowitego skontrastowania odcieni.
Zamaskowanie siwizny lub zmiana koloru to niejedyne zalety farbowania brody. Pozwala ono optycznie wyszczuplić twarz i wyrównać jej proporcje. Pomoc barbera czy fryzjera może nie tylko zmienić wizualnie, ale również poprawić samopoczucie i zwiększyć pewność siebie.
O czym należy pamiętać podczas farbowania zarostu?
Jednym z podstawowych błędów przy farbowaniu jest niewłaściwe dobranie produktu do koloryzacji. Osoby zdecydowane na taki zabieg i wykonujące go samodzielnie często używają tego samego kosmetyku do włosów na głowie i do zarostu, kierując się chęcią uzyskania jednakowego odcienia. Najczęściej jednak efekt jest nierównomierny i niezadowalający.
Budowa włosów na męskiej brodzie znacznie różni się od struktury włosów na głowie. Zarost jest znacznie grubszy, szorstki i suchy. Bardzo często też wykazuje tendencję do kręcenia się, dlatego nie należy stosować do niego tych samych preparatów, co do włosów na głowie. Do dyspozycji mężczyzn jest wiele produktów koloryzujących, dlatego farbowanie może być skuteczne i łatwe. Efekt takiego działania jest jednolity, a skład kosmetyków dopasowany do charakterystycznej struktury włosów zarostu.
W preparatach przeznaczonych do farbowania brody często nie ma parabenów i amoniaku, dlatego są to produkty bezpieczne dla zarostu i delikatnej skóry twarzy. Dzięki specjalnej formule dokładnie kryją włosy na brodzie i wąsy, ale nie powodują trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń skóry. Zastosowanie na brodę zwykłej farby do włosów nie tylko niekiedy uniemożliwia uzyskanie oczekiwanego koloru, ale też może spowodować podrażnienia skóry i wysuszenie brody oraz późniejsze trudności z pielęgnacją.
Czym farbować brodę?
Wybór odpowiedniego kosmetyku zależy od celu podejmowanego działania. Do dyspozycji są dwa rodzaje. Pierwszy z nich przeznaczony jest do odsiwiania, a drugi – do koloryzacji całej brody.
Odsiwianie ma na celu przywrócenie naturalnego koloru włosom, które zaczęły siwieć. Jednocześnie pozostały zarost pomimo nałożonego preparatu pozostaje w niezmienionym stanie. Takie działanie to dobry wybór przy pierwszych oznakach siwienia. Ponadto zapewnia uzyskanie naturalnego efektu i skomponowanie się siwiejących włosów na brodzie z tymi, które mają jeszcze odcień naturalny.
Efekt farbowania zarostu produktem do odsiwiania jest trwały i utrzymuje się zazwyczaj do odrośnięcia nowych włosów. Koloryzacja zajmuje kilka minut i z powodzeniem można wykonać ją w domu. Do wyboru jest najczęściej kilka odcieni, a kosmetyk może mieć konsystencję żelu, który jest łatwy w aplikacji.
W warunkach domowych można też przeprowadzić bardziej zaawansowany zabieg farbowania. Efekt będzie wówczas znacznie wyraźniejszy. Koloryzację całej brody warto wykonać, kiedy występują nierówności w naturalnym kolorze lub w sytuacji chęci zmiany naturalnego odcienia zarostu. Wówczas należy zastosować farbę bez parabenów i amoniaku. W sprzedaży można znaleźć produkty o specjalnej formule przeznaczone zarówno do zarostu, jak i włosów na głowie.
Jak farbować brodę?
Sposób farbowania brody może różnić się co do poszczególnych kroków postępowania. Zależy to od rodzaju produktu i marki preparatu. Cała procedura wygląda jednak podobnie i trwa zaledwie kilka minut. Każdy mężczyzna poradzi sobie samodzielnie.
Aby działanie przebiegło zgodnie z planem, najpierw należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania. Trzymanie preparatu na brodzie dłużej niż jest to zalecane, wcale nie spowoduje intensywniejszego zabarwienia. Może jednak podrażniać skórę. Dlatego zawsze należy postępować zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu.
Przed rozpoczęciem farbowania dobrze jest założyć starą niepotrzebną odzież, której poplamienie nie będzie problemem, i rękawiczki ochronne. Następnie dokładnie umyć brodę specjalnym szamponem do zarostu i wysuszyć. Kolejny krok to przygotowanie preparatu zgodnie z instrukcją. Najczęściej trzeba połączyć farbę z tubki z aktywatorem, mieszając aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Gotowy produkt nakładamy na brodę specjalnym pędzelkiem lub palcami. Kosmetyk do odsiwiania nanosi się tylko na siwiznę, zaś produkt do farbowania na cały zarost.
Po upływie czasu koloryzacji podanego w instrukcji farbę trzeba dokładnie spłukać. Czynność tę wykonujemy tak długo, dopóki spływająca woda nie będzie czysta. Po zabiegu farbowania brodę wystarczy wysuszyć i wymodelować jak zwykle.
Farbowanie brody w sposób naturalny. Czy to możliwe?
Niekiedy zdarza się, że nawet najłagodniejsze farby i preparaty do koloryzacji brody mogą powodować podrażnienia. Przy wyjątkowo wrażliwej cerze farbować można również henną. To naturalny barwnik, który sprawdzi się do przyciemnienia siwiejącego zarostu.
Trzeba jednak pamiętać, że henna nie jest rozwiązaniem tak trwałym jak farba i najczęściej wypłukuje się po około dwóch tygodniach od nałożenia. Może pozostawiać ślady na skórze, dlatego należy zachować ostrożność. Jednak już kilkukrotne zastosowanie powoduje, że każde kolejne staje się coraz łatwiejsze i przebiega szybciej.
Bezpieczna koloryzacja. Farby do włosów okiem eksperta, oprac. U. Ptaszek, „Świat przemysłu kosmetycznego” 2014, 4.
Shenenberger, D.W., Utecht, L.M., Removal of unwanted facial hair, Am. Fam. Physician 2002, 66, s. 1907–1911.
Makuch K., Opasińska K., Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia” 2016, nr 1 (1), s. 72–97.
Taub B., Gray hair can regain its color, according to new study, IFL Science 2.06.2020, https://www.iflscience.com/health-and-medicine/gray-hair-can-regain-its-color-according-to-new-study/, [dostęp: 1.02.2024].