Idealnie proste, wygładzone włosy to marzenie wielu kobiet (często tych, których włosy się kręcą naturalnie!). Codzienne prostowanie może być nieco uciążliwe, zwłaszcza gdy wolisz rano dłużej pospać. Jeśli nie chcesz tracić przed wyjściem czasu, poznaj keratynowe prostowanie włosów. Dzięki temu zabiegowi będziesz długo się cieszyć pięknymi prostymi włosami.
Czym jest keratynowe prostowanie włosów?
Zacznijmy od podstaw. Keratyna to białko naturalnie występujące we włosach. Właśnie ono odpowiada za ich siłę i zdrowy wygląd.
Z czasem keratyna naturalnie występująca we włosach ulega degradacji. To prowadzi do przesuszania się włosów, łamliwości i puszenia. Prostowanie keratynowe uzupełnia niedobory keratyny i przywraca włosom odporność na uszkodzenia, ale i… zapewnia wiele innych profitów.
W trakcie zabiegu keratyna wnika w strukturę włosa, wygładza go, a ty zyskujesz gładką taflę lśniących włosów. Efektem możesz cieszyć się nawet do sześciu miesięcy (średnio od trzech do sześciu). Trwałość oczywiście zależy od prawidłowego wykonania zabiegu, rodzaju włosów i pielęgnacji po nim.
Zabieg krok po kroku
W każdym salonie zabieg prostowania włosów może wyglądać nieco inaczej, ponieważ każdy fryzjer ma własny work flow i technikę. Możemy jednak wymienić niezmienne etapy, czyli:
- przygotowanie włosów – umycie ich specjalnym, głęboko oczyszczającym szamponem usuwającym zanieczyszczenia i pozostałości produktów do stylizacji, dzięki czemu keratyna wniknie w głąb włosa;
- aplikacja keratyny – keratynę równomiernie nakłada się na każdą partię włosów, a później pozostawia na określony czas, w zależności od produktu;
- aktywacja cieplna – czas na najważniejszy etap, czyli aktywację keratyny. Fryzjer wysuszy włosy i aktywuje keratynę specjalną prostownicą. Dzięki temu zostanie ona zamknięta wokół włosa długotrwale go wygładzi.
Po zabiegu włosy będą gładkie, lśniące i mniej podatne na puszenie się. Efekt może utrzymywać się przez kilka miesięcy, wszystko zależy od typu włosów i pielęgnacji, o której więcej powiemy później.
Keratynowe prostowanie włosów – fakty i mity
Popularność keratynowego prostowania włosów spowodowała wysyp samozwańczych, internetowych ekspertów szerzących dezinformację. Oczywiście można też natrafić na wiele wartościowych informacji, jednak sama ich ilość przyprawia o ból głowy. Czas potwierdzić fakty i obalić najczęstsze mity!
Fakty
Prostowanie keratynowe:
- jest bezpieczne – keratyna naturalnie występuje we włosach, a zabieg jedynie uzupełnia jej niedobory;
- wzmacnia włosy, a nie tylko je wygładza. Dzieje się tak dzięki wniknięciu keratyny w strukturę włosa. To szczególnie korzystne dla włosów wysokoporowatych i zniszczonych;
- utrzymuje się nawet kilka miesięcy, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod prostowania;
- redukuje puszenie się włosów, co docenią osoby, których włosy żyją własnym życiem przy zmianach temperatury i wilgotności powietrza;
- można wykonać na każdego rodzaju włosach – wbrew obiegowej opinii nie jest to technika jedynie dla włosów naturalnych. Farbowane, rozjaśnione czy zniszczone również można wyprostować keratynowo.
Mity
Zabieg:
- niszczy włosy – wbrew powszechnym opiniom to mit. Odpowiednio przeprowadzony, przy użyciu wysokiej jakości produktów i właściwej techniki aplikacji wręcz poprawia kondycję włosów;
- utrzymuje się całe życie – nie, choć pewnie wiele osób życzyłoby sobie, żeby tak było. Efekty są tymczasowe i zanikają stopniowo;
- nie pozwala na mycie włosów przez długi czas – to nieprawda. Współczesne zabiegi pozwalają na umycie włosów już po kilku dniach;
- wymaga zastosowania formaldehydu – tak było kiedyś. Szkodliwy formaldehyd był składnikiem preparatów do prostowania keratynowego, jednak dziś produkty wysokiej jakości są go pozbawione.
Więcej na temat faktów i mitów o prostowaniu włosów >>
Prostowanie keratynowe. W domu czy u fryzjera?
Nie wiesz, czy udać się do fryzjera, czy może samodzielnie wykonać zabieg? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj wady i zalety obu możliwości!
Prostowanie keratynowe w domowym zaciszu to przede wszystkim wygoda i oszczędność. Cena zabiegu u profesjonalisty w dużych miastach w Polsce to około 400–700 zł, w zależności od długości włosów. Prostując w domu, zapłacisz zaledwie ułamek tej ceny.
Do największych minusów tej opcji trzeba zaliczyć jakość i brak pewności. Domowe produkty do prostowania keratynowego mogą być niższej jakości od tych profesjonalnych. Brak odpowiedniej wiedzy i techniki to ryzyko nieodpowiedniego wykonania zabiegu – niestety żaden tutorial na YouTubie czy TikToku nie da ci wiedzy zawodowca.
Z kolei prostowanie keratynowe u fryzjera wiąże się z bezpieczeństwem i profesjonalizmem. Te jednak mają swoją cenę. Jeśli jesteś gotowy zapłacić za doświadczenie, odpowiedni sprzęt i produkty najwyższej jakości oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia włosów, to zrób to! Profesjonalista może ocenić kondycję twoich włosów i dobrać odpowiednią metodę.
Jak zrobić keratynowe prostowanie włosów w domu?
Jednak zabieg w domu? Dobrze, ale pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Opracowaliśmy poradnik, jak wykonać te czynności krok po kroku, dzięki któremu możesz sama przeprowadzić zabieg. Pamiętaj jednak o ryzyku wspomnianym wcześniej. Gotów? Do dzieła!
- Wybierz produkty – przygodę zacznij od zakupów. Uzbrój się w zestaw do domowego prostowania keratynowego, kierując się pozytywnymi opiniami w sieci. Na tym etapie nie warto oszczędzać. Skład produktu bezpośrednio wpływa na efekt.
- Przygotuj włosy i przestrzeń – dokładnie umyj włosy szamponem głęboko oczyszczającym. Pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń i resztek produktów. Wygospodaruj miejsce w mieszkaniu, aby mieć wszystkie produkty pod ręką, np. stół, biurko czy blat w łazience.
- Nałóż keratynę – aplikuj substancję partiami, dokładnie pokrywając każdy kosmyk. Nie przesadzaj z ilością produktu, żeby nie obciążać włosów.
- Podgrzej atmosferę – wysusz włosy suszarką, a później użyj prostownicy rozgrzanej do 230°C. Wysoka temperatura aktywuje keratynę.
- Uzbrój się w cierpliwość – czas na największe wyzwanie, jakim jest… niemycie włosów. Powstrzymaj się od tego przez dwa, trzy dni, pozwalając keratynie robić cuda na twojej głowie.
Jak pielęgnować włosy po zabiegu?
Efekt większości zabiegów urodowych to składowa pracy profesjonalisty (lub samodzielnej), ale i odpowiedniej pielęgnacji po nich. Jeśli chcesz długo utrzymać wygładzenie, to pamiętaj o dostosowaniu się do kilku ważnych porad.
Przede wszystkim przez pierwsze dwa, trzy dni nie myj włosów i unikaj nadmiernej wilgoci. Nie wystawiaj się na deszcz, zrezygnuj z intensywnych treningów (tak, pot to także woda) i nie przesiaduj pod gorącym prysznicem zbyt długo.
Kiedy nadejdzie już pora mycia włosów, użyj produktów bez siarczanów. Upewnij się, że twój szampon i odżywka są ich pozbawione. Siarczany mogą wymyć keratynę z włosów, przez co cały trud i pieniądze pójdą na marne.
Jeśli suszysz włosy, postaw na chłodny nawiew powietrza. Gorące powietrze także przyspiesza zmywanie się keratyny. Podobnie jest przy stylizowaniu włosów – chroń je przed ciepłem. Aplikuj termoochronę (np. w mgiełce) i postaraj się nie przesadzać z prostownicą czy lokówką.
Dowiedz się, jak wygładzić puszące się włosy: https://ohmyhair.com.pl/porady/pielegnacja/puszace-sie-wlosy-jak-je-wygladzic-i-ujarzmic/
FAQ
Kiedy nie robić keratyny?
Nie wykonuj keratynowego prostowania, jeśli masz bardzo zniszczone włosy, skórne choroby głowy, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Również jeśli masz alergię na którykolwiek ze składników zabiegu.
Co daje keratyna na włosy?
Keratyna wzmacnia i wygładza włosy, nadaje im blasku, eliminuje puszenie oraz ułatwia stylizację. Działa regenerująco, wypełniając ubytki w strukturze włosa.
Jak samemu zrobić keratynowe prostowanie włosów?
Do samodzielnego keratynowego prostowania włosów potrzebujesz zestawu keratynowego, prostownicy oraz suszarki. Najpierw dokładnie umyj włosy, osusz, nałóż keratynę, wyprostuj włosy prostownicą w wysokiej temperaturze, aby aktywować produkt.
Czego nie wolno robić po keratynowym prostowaniu włosów?
Po keratynowym prostowaniu przez 48-72 godziny nie należy myć włosów, związywać ich, używać spinek, ani narażać na wilgoć. Należy unikać szamponów z siarczanami, które mogą wypłukiwać keratynę.
Jaka keratyna do prostowania włosów jest najlepsza?
Najlepsza keratyna to ta o wysokiej jakości, bez formaldehydu, dostosowana do Twojego typu włosów. Produkty od sprawdzonych marek, takie jak CocoChoco, Brazilian Blowout czy Global Keratin, są często polecane.