Zdrowe i lśniące włosy to atrybut zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak na skutek różnych czynników pasma ulegają zniszczeniu. Wówczas potrzebna jest ich regeneracja. Można zastosować profesjonalne zabiegi fryzjerskie lub podjąć czynności odbudowujące w domu. Sprawdź, na czym polega taki zabieg, kiedy warto go wykonać i co powinien zawierać domowy zestaw do regeneracji włosów.
Co to jest regeneracja włosów?
Włosy wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W jej skład wchodzi nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, mycie i odżywianie, ale też regeneracja. Polega ona na poprawie struktury włosów i odbudowie zaistniałych uszkodzeń w sposób długotrwały. Silna regeneracja polega na dostarczeniu do wnętrza każdego włosa odpowiednich składników aktywnych.
Obecnie stosuje się do tego różne preparaty i związki. Na czym polega różnica między nimi? Niektóre związki uszczelniają łańcuchy keratynowe włosów. Inne uzupełniają ubytki w korze poszczególnych pasm. Często też do zabiegów używa się preparatów wbudowujących się w cement międzykomórkowy i wzmacniających jego strukturę. W regeneracji ważne są takie czynniki, jak: temperatura, urządzenia czy akcesoria.
Kiedy warto wykonać zabieg regeneracji włosów?
Jest mnóstwo czynników powodujących, że dochodzi do osłabienia struktury i kondycji włosów. To od stanu pasm zależy częstotliwość stosowania określonych zabiegów. Regenerację w domu można przeprowadzić np. raz w tygodniu. Natomiast u fryzjera wykonuje się specjalistyczne czynności przy okazji farbowania, raz na kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od rodzaju zabiegu i oczekiwanych efektów.
Włosy nie regenerują się samoistnie, dlatego nawet pojedyncze uszkodzenia osłabiają je i czynią coraz bardziej podatne na trwałe zniszczenie. Ważne, aby nie dopuścić do zaawansowanej degradacji ich struktury. Proste zabiegi regeneracyjne warto stosować podczas każdego mycia.
Na pogorszenie kondycji włosów i na ubytki w ich strukturze wpływają:
- promieniowanie UV,
- zabiegi stylizacyjne,
- rozjaśnianie i farbowanie,
- gwałtowne mycie i pocieranie,
- zbyt ciasne spinanie i wiązanie,
- niewłaściwa pielęgnacja,
- zanieczyszczenia środowiska, w tym: spaliny samochodowe, pyły przemysłowe, smog,
- dym tytoniowy,
- wysoka temperatura, nadmierne wysuszenie i inne.
Zabiegi regeneracji powinna wykonywać niemal każda osoba. W zależności od naturalnej budowy włosów i stopnia nasilenia szkodliwych czynników potrzebna może być silna regeneracja lub łagodna, stosowana regularnie w domu podczas mycia. Takie kondycjonowanie jest przydatne także po zastosowaniu dogłębnej regeneracji.
Poczytaj także o termoochronie włosów: https://ohmyhair.com.pl/porady/pielegnacja/czym-jest-termoochrona-wlosow-kiedy-nalezy-ja-stosowac/
Regeneracja włosów w domu. Czego użyć?
Jeżeli włosy są szorstkie w dotyku, trudne do ułożenia, pozbawione blasku i mają rozdwojone końce, a ponadto kruszą się i często są farbowane lub poddawane zabiegom stylizacyjnym, to regeneracja w domu powinna dostarczać im: keratyny, kazeiny lub kolagenu i elastyny.
Keratyna jest podstawowym budulcem włosów. Zastosowanie tej substancji w odżywce i maskach spowoduje uzupełnienie wybrakowanej struktury, wzmocnienie pasm i złagodzenie działania większości agresywnych środków myjących. Kazeina, czyli białko z dodatkiem fosforu, wpłynie na nawilżenie i wytworzenie osłonki wokół włosa. Kolagen i elastyna natomiast wspomagają dogłębne nawilżenie i wytworzenie filmu ochronnego na ich powierzchni – te związki doskonale współdziałają z keratyną. Ich działanie domknie łuski, uzupełni uszkodzenia, odbuduje wiązania keratynowe wewnątrz włosa i zapewni im ochronę przed szkodliwymi czynnikami i kruszeniem.
Zalecaną rutyną pielęgnacyjną jest tzw. hair cycling, czyli zastosowanie naprzemiennie: regeneracji, odżywieniu i nawilżenia włosów. Każdy krok rozpoczyna się od dogłębnego oczyszczenia włosów i skóry głowy. Warto postawić na dobry szampon przebadany przez specjalistów i pozbawiony parabenów, konserwantów i innych drażniących składników. Dobrym wyborem może być delikatny szampon do włosów Kerium od La Roche Posay.
Doskonałym sposobem na regenerację w domu jest również woda lamelarna. To innowacyjny produkt kosmetyczny zawierający substancje aktywne pod postacią maleńkich cząstek. Docierają one nawet do najmniejszych szczelin i uszkodzeń w strukturze włosów, wzmacniają je i odbudowują. Zastosowanie tego produktu powoduje, że włosy natychmiast stają się gładkie i lśniące. Skuteczność wody lamelarnej określa się często jako większą niż masek i odżywek. Rytuał K Water od Kerastase to jeden z produktów, który warto zastosować jako odżywkę lamelarną dla każdego typu włosów.
Sprawdź także: https://ohmyhair.com.pl/porady/pielegnacja/regeneracja-wlosow-u-fryzjera-i-w-domu-na-czym-polega-jakich-kosmetykow-uzyc/
Regeneracja włosów u fryzjera. Jakie zabiegi warto wybrać?
Domową pielęgnację i działania regeneracyjne można uzupełnić profesjonalnymi zabiegami w salonach fryzjerskich. Można uzyskać efekt dogłębnej regeneracji, która odbudowuje i chroni włosy przez dłuższy czas.
Sauna parowa – dogłębna regeneracja, dotlenienie i stymulacja wzrostu włosów
Jedną z najczęściej wybieranych form regeneracji u fryzjera jest sauna parowa. Zabieg polega na zastosowaniu dobranej do włosów ampułki odżywczej, a następnie pary wodnej i ciepła na poziomie 40 stopni Celsjusza. Powoduje to rozchylenie łusek i wniknięcie preparatów w głąb włosa. To nie tylko odbudowuje łodygi, ale także doskonale oczyszcza skórę głowy i intensywnie ją dotlenia, przez co poprawia się ukrwienie i pobudza się wzrost włosów.
Regenerację w saunie warto wykonać w serii kilku zabiegów. Ich liczbę dopasowuje się indywidualnie, najczęściej wykonuje się od czterech do sześciu zabiegów w tygodniowych odstępach.
Botoks – natychmiastowe wzmocnienie, nawilżenie i odbudowa struktury włosa
Botoks na włosy nie ma nic wspólnego z podskórnym podawaniem toksyny botulinowej w gabinetach medycyny estetycznej. To zabieg polegający na zastosowaniu szamponu oczyszczającego, który otwiera łuski, a następnie zaaplikowaniu specjalnego serum na poszczególne pasma przy użyciu strzykawki.
Preparat stosowany do tego zabiegu zawiera m.in.: keratynę, kwas hialuronowy, olejek arganowy, pantenol i ekstrakt z jagód acai. Dzięki intensywnemu działaniu serum włosy są pogrubione, dobrze nawilżone i mocniejsze. Zagęszcza się ich wewnętrzna struktura. Regenerację u fryzjera zaleca się raz na kilka tygodni.
Podczerwień – odbudowa połączeń keratynowych i odżywienie
Regeneracja włosów podczerwienią polega na umyciu i nałożeniu na nie specjalnego preparatu odżywiającego. Następnie specjalne urządzenie emituje podczerwień oraz ultradźwięki, co pomaga w wytworzeniu wewnątrz włosów nowych połączeń aminokwasów i dotarciu składników aktywnych w głąb łodyg. Zabieg warto stosować trzy razy w miesiącu.
Regeneracja włosów ogniem – innowacyjna metoda dla miękkich i zdrowych włosów
Jedną z metod regeneracji jest przykładanie ognia na płonącym waciku do mokrych włosów. Wypalenie rozdwojonych końców, natychmiastowa miękkość, wygładzenie i wnikanie składników aktywnych – to tylko niektóre zalety. Skutki uboczne, o które martwi się wielu, niemal nie istnieją, chyba że zabieg wykonuje osoba niekompetentna. Koszt zaczyna się od ok. 150 zł.
Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, warto skonsultować się z fryzjerem, który oceni stan włosów i dobierze zabieg zapewniający najlepsze rezultaty.
FAQ
Jak szybko odbudować włosy?
Aby szybko odbudować włosy, zastosuj intensywne maski nawilżające i regenerujące, olejowanie oraz ogranicz stylizację na gorąco. Regularne podcinanie końcówek i stosowanie produktów bogatych w proteiny również pomoże w regeneracji.
Ile kosztuje regeneracja włosów u fryzjera?
Koszt regeneracji włosów u fryzjera zależy od rodzaju zabiegu i salonu, zazwyczaj wynosi od 100 do 400 złotych. Warto zasięgnąć opinii w kilku salonach, aby znaleźć najlepszą ofertę.
Jak uratować bardzo zniszczone włosy?
Aby uratować bardzo zniszczone włosy, stosuj intensywne kuracje regenerujące, unikaj chemicznych zabiegów, regularnie olejuj włosy i używaj delikatnych, nawilżających produktów. Podcięcie najbardziej zniszczonych końcówek również pomoże.
Dowiedz się, jakich kosmetyków używać do włosów zniszczonych >>
Co na zniszczone włosy u fryzjera?
Fryzjer może zaproponować zabiegi takie jak keratynowe prostowanie, botoks na włosy, rekonstrukcja proteinowa lub saunę parową, które pomagają w regeneracji i odbudowie włosów.
Co daje sauna parowa na włosy?
Sauna parowa na włosy głęboko nawilża i odżywia, otwierając łuski włosów i umożliwiając lepsze wchłanianie składników odżywczych. Pomaga w regeneracji zniszczonych włosów, przywracając im blask i elastyczność.
Źródło:
- Białas I., Pytkowska K., Romanowska-Zygmunt A., Polimery filmotwórcze w preparatach do pielęgnacji włosów, „Wiadomości Polskiego Towarzystwa Kosmetologów”, 2005, nr ¾.
- Hair cycling – wszystko, co warto wiedzieć o nowym trendzie w pielęgnacji włosów!, L’Oreal, online: https://www.lorealparis.pl/hair-cycling [dostęp: 17.03.2024].
- Tomczyk. P., Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?, DOZ.pl 8.02.2023, online: https://www.doz.pl/czytelnia/a17394-Jak_zregenerowac_wlosy_u_fryzjera_i_profesjonalnymi_kosmetykami [dostęp: 17.03.2024].
- Augustyniak-Woźnica K., Regeneracja włosów – na czym polega u fryzjera i jak ją wykonać w domu?, Medme. Poradnik 30.01.2024, online: https://www.medme.pl/artykuly/regeneracja-wlosow [dostęp: 17.03.2024].