Od czego zależy tempo wzrostu włosów i jak szybko rosną?
Takie cechy włosów jak: gęstość, grubość i kolor warunkowane są genetycznie i już na etapie życia płodowego wiadomo, jak będzie wyglądała w przyszłości naturalna fryzura dziecka. Jednak wpływ na nią ma wiele różnych czynników. Dzięki temu z natury cienkie włosy można wzmocnić, zaś na przykład rude pasma farbować na brąz.
W materiale genetycznym zapisane są również dane określające tempo wzrostu włosów. Średnio wynosi ono 0,3 mm na dobę, czyli milimetr na 3–4 dni. Choć wydaje się, że to niewiele, w przeliczeniu na miesiące stanowi zauważalną wartość, na którą dodatkowo można wpływać na różne sposoby.
Porost włosów a ich cykl życia. Czy włosy rosną przez cały czas?
Na porost istotny wpływ ma również cykl życia włosa i jego poszczególne etapy. Najintensywniej rosną w pierwszej, tzw. fazie wzrostu – anagenie. Wówczas ich przyrost wynosi średnio 12 cm na rok i trwa od 3 do 6 lat. Czasem jest na tyle intensywny, że niektórzy mogą pochwalić się włosami do kolan albo dłuższymi. Są to jednak wyjątki, których sekret tkwi w genetyce.
Po fazie anagenowej następuje faza przejściowa – katagen. To czas od tygodnia do dwóch, kiedy mieszek włosowy ulega skurczeniu, a łodyga przechodzi stopniowo w stan spoczynku. Włos przestaje rosnąć. Okresy fazy anagenowej i katagenowej dotyczą włosów porastających głowę. Te umiejscowione w innych obszarach ciała, jak rzęsy lub brwi też mają swój cykl, jednak wygląda on zupełnie inaczej zarówno pod względem tempa wzrostu, jak i czasu trwania poszczególnych faz.
Faza obumierania włosów, po której następuje ich wypadanie, to telogen. Okres ten trwa najczęściej od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie kształtuje się nowy włos, który stopniowo wypycha obumarły i pojawia się w jego miejscu, rozpoczynając swój cykl.
Co spowalnia porost włosów?
Często zdarza się, że działania mające przyspieszyć porost włosów ograniczają się wyłącznie do zadbania o codzienną pielęgnację kosmetykami do mycia włosów i stosowania odżywek. Niestety rzadko zdajemy sobie sprawę, że na kondycję pasm, w tym także ich wzrost wpływa wiele innych czynników.
Spowolnić ich rośnięcie może niewłaściwa dieta, a dokładnie niedobory witamin i minerałów. To właśnie te związki wspomagają zdrowy wygląd, kondycję i porost włosów, a także pracę mieszków włosowych.
Niekorzystny wpływ ma także palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ utrudniają dotlenianie mieszków włosowych, przyczyniają się do powstawania wolnych rodników i zaburzają gospodarkę hormonalną. Czynniki te nie tylko spowalniają wzrastanie włosów, ale też negatywnie oddziałują na skórę głowy.
Porost włosów może zaburzać również przemęczenie i stres, które prowadzą do obkurczania się naczyń krwionośnych i tym samym niedotleniania mieszków włosowych. Ponadto czynniki te generują zmiany w gospodarce hormonalnej. Włosy wykazują wyjątkową wrażliwość, np. na estrogen, którego nadmierna ilość w organizmie powoduje miniaturyzację mieszków. To z kolei nie tylko hamuje porost włosów, ale także powoduje ich wypadanie.
Jak przyspieszyć porost włosów?
Podstawą działania przyspieszającego rośnięcie włosów będzie wyeliminowanie wszystkiego, co może hamować i szkodzić. Wskazane jest unikanie zabiegów stylizacyjnych urządzeniami wykorzystującymi wysoką temperaturę. Podczas suszenia warto zrezygnować z gorącego strumienia powietrza, a dodatkowo stosować kosmetyki termoochronne.
Na porost włosów wpływ ma także stosowanie inwazyjnych zabiegów koloryzujących. Warto więc zrezygnować z rozjaśniania czy farbowania lub też wybierać produkty z dodatkiem olejków i składników naturalnych, pozbawione parabenów i amoniaku.
Przyspieszenie wzrostu zależy od właściwej pielęgnacji na co dzień i kosmetyków dopasowanych do rodzaju włosów. Często zdarza się, że pasma rosnące stosunkowo wolno są jednocześnie łamliwe, cienkie i suche, dlatego nie powinny być nadmiernie obciążane. Warto wówczas zastosować substancje o lekkich formułach i naturalnym składzie bez konserwantów, SLS, silnych związków chemicznych i innych niepotrzebnych dodatków. Należy też unikać ciężkich olejów, a szampon, odżywkę i maskę dobrać do porowatości włosów.
Jak przyspieszyć wzrost włosów olejkami i wcierkami?
Sposobem na przyspieszenie porostu włosów mogą być specjalne wcierki i olejki, które stosuje się bezpośrednio na skórę głowy. Produkty tego typu zazwyczaj zawierają olejki i substancje naturalne oraz wyciągi roślinne. To często również związki odżywcze i intensywnie nawilżające, które jednocześnie wspierają pozbycie się łupieżu, martwego naskórka i pobudzają pracę gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.
Wcierki i olejki stosowane regularnie to ochrona dla łodyg włosów. Ich stosowanie można połączyć z masażem skóry głowy, który poprawi jej mikrokrążenie i tym samym – dotleni. Okrężne ruchy opuszkami palców podczas nakładania wcierki umożliwią jeszcze lepsze wchłanianie składników preparatów i będą przydatne również podczas mycia głowy.
Dieta i witaminy na porost włosów. Co wybrać?
Przyspieszenie wzrostu włosów wymaga wielokierunkowego działania. Poza zmianą nawyków, ograniczeniem stylizacji i stosowaniem odpowiednich kosmetyków warto wspomóc pasma również odpowiednio zbilansowaną dietą i suplementacją.
Warto unikać ciężkostrawnych smażonych i tłustych dań oraz produktów wysokoprzetworzonych. Należy też ograniczyć cukier, sól, żywność typu fast food, kofeinę i unikać potraw, które mogłyby zawierać nawet śladowe ilości metali ciężkich. Konieczne jest natomiast spożywanie owoców i warzyw, a także picie dużej ilości wody.
Aby wspomóc porost włosów i wzmocnić je, warto dostarczać organizmowi witaminy z grupy B (bardzo ważna jest biotyna), witaminy A, C i E, cynk, żelazo, miedź oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, że szybszy porost włosów wymaga systematycznego działania na wielu płaszczyznach zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
- Skrok A., Kozłowska A., The role of hormonal thyroid gland pathology in hair disorders, „Dermatology Review” 2013, s. 384–391.
- Trink A., Sorbellini E. et al., A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata, „British Journal of Dermatology” 2013, s. 690–694.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, t. 5, Warszawa: PZWL 2007.
- Curyło K., Jurzak M., Najczęstsze choroby owłosionej skóry głowy: Troska o zdrowie w aspekcie społecznym, cz. 1, Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM 2015.
- Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Wydawnictwo Diagnosis, Białystok 2016.