Suszyć włosy, czy nie suszyć?
Zdania na temat suszenia są podzielone: jedni preferują suszenie suszarką, inni pozostawienie do swobodnego wyschnięcia. Nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia tego problemu. Podczas mycia włosów w ciepłej wodzie łuski pokrywające łodygi włosowe rozchylają się. Włosy wchłaniają wodę i pęcznieją. Stają się wówczas cięższe i o wiele bardziej podatne na rozciągnięcie i uszkodzenie. Pozostawienie ich do samoistnego wyschnięcia może przyczyniać się do rozdwajania końcówek. To również naraża je na pękanie, kruszenie i wystrzępienie.
Jeżeli suszymy włosy w nieodpowiedni sposób, rozgrzewając suszarkę do maksymalnie wysokiej temperatury, doprowadzimy do szybkiego odparowania wody, obkurczenia osłonki z łusek i samej kory włosa. Takie działanie również narazi pasma na pękanie i w efekcie – wykruszenie.
Jeżeli jednak korzystanie z suszarki jest rozsądne, a czynności pielęgnacyjne wykonywane są właściwie dobranymi kosmetykami, włosy są lśniące i gładkie. Aby tak było, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Wybór suszarki i odległość od włosów – podstawa poprawnego suszenia
Zanim odpowiemy, jak poprawnie suszyć włosy, dowiedzmy się, czym to robić. Podstawą odpowiedniego suszenia jest właściwa temperatura. Pomocne są także dodatkowe technologie, np. jonizacja. Przestarzały sprzęt bez możliwości regulowania stopnia nagrzania powietrza nie będzie dobrym wyborem.
Aby właściwie zadbać o włosy, warto postawić na suszarkę do włosów z regulacją temperatury, a także funkcją chłodnego nawiewu, co pozwoli w końcowym etapie suszenia domknąć łuski i wygładzić pasma. Dobrze jest zdecydować się na model ze wspomnianą jonizacją oraz technologią zapobiegającą przegrzewaniu się suszonych pasm.
Bardzo ważna w suszeniu włosów jest również odległość urządzenia od pasm. Powodem uszkodzeń włosów jest trzymanie suszarki zbyt blisko oraz długie skupianie się na jednym obszarze. Aby suszenie było bezpieczne, suszarkę powinno się trzymać w odległości kilkudziesięciu centymetrów od włosów i suszyć pasma w sposób dynamiczny, nie przytrzymując sprzętu w jednym miejscu. Wystarczy delikatnie poruszać suszarką na boki. Inny sposób doprowadzi bardzo szybko do przegrzania danej partii włosów i narazi ją na uszkodzenie.
Prawidłowe suszenie włosów krok po kroku
Na końcowy efekt mycia i suszenia włosów mają wpływ nie tylko kosmetyki i samo suszenie, ale też sposób obchodzenia się z pasmami podczas mycia i tuż po. Nie należy pocierać włosów podczas nakładania detergentów ani trzeć ich w trakcie osuszania ręcznikiem. Mokre włosy są niezwykle podatne na uszkodzenie. Dlatego tuż po zmyciu odżywki czy maski po wcześniejszym myciu szamponem należy jedynie odcisnąć z nich nadmiar wody.
Przed użyciem suszarki dobrze jest też chwilę odczekać, aby włosy choć odrobinę przeschły w sposób naturalny. Zmniejszy to ryzyko uszkodzeń. Można w tym czasie zadbać np. o cerę lub po prostu potrzymać włosy zawinięte ręcznikiem przez kilka minut.
Nie warto stosować najwyższej możliwej temperatury. Włosy należy suszyć ciepłym, a najlepiej chłodnym powietrzem. Przy takim ustawieniu suszenie będzie trwało dłużej, zwłaszcza gdy będziemy trzymać suszarkę w odległości 30–40 cm od włosów, jednak efekty w postaci gładkich i lśniących pasm to wynagrodzą. Chłodne powietrze domyka łuski otwarte podczas mycia. Włosy staną się też mniej podatne na uszkodzenia i puszenie się. Zmniejszy się ich podatność na rozdwajanie. Takie suszenie to również mniejsze ryzyko elektryzowania się włosów.
Włosy należy suszyć od ich nasady ku końcom, zawsze w tym samym kierunku. To działanie zgodne z domykaniem łusek. Ponadto włosy nie będą się plątać i o wiele łatwiej będzie je rozczesać. Mokre pasma rozczesuje się jedynie przy okazji nakładania maski lub odżywki. Czynność tę warto odłożyć do momentu, kiedy będą już suche. Czesanie na mokro uszkadza ich strukturę.
Bardzo ważne jest, aby nie kłaść się spać z mokrymi włosami. Pocieranie pasm o poduszkę naraża je na uszkodzenie. Ponadto wilgotne środowisko stanowi doskonałe warunki dla rozwoju bakterii, co nie sprzyja ani kondycji włosów ani zdrowiu skóry.
Kosmetyki niezbędne podczas mycia i suszenia włosów
Podczas suszenia należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć włosy przed działaniem ciepła suszarki i używać specjalnych produktów termoochronnych. To formuły, które tworzą na powierzchni włosów barierę ochronną zmniejszającą negatywny wpływ wysokiej temperatury.
Kosmetyki termoochronne zapobiegają przegrzaniu włosów, ale też przesuszaniu. Ułatwiają późniejsze modelowanie fryzury i uzyskanie preferowanej stylizacji. Aby kompleksowo zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem ciepła suszarki, warto zastosować spray modelująco-termoochronny L’Oreal Tecni Art. Spray Pli – wielofunkcyjny produkt, który dodatkowo zwiększy objętość włosów i podniesie je u nasady.
Przed suszeniem włosów można też zastosować jeden z innowacyjnych kosmetyków, jakim jest woda lamelarna. To nowoczesny produkt zawierający mikrocząsteczkowe składniki aktywne, które natychmiast po nałożeniu wnikają w ubytki struktury włosa i odbudowują ją. Odżywka lamelarna sprawia, że pasma po wysuszeniu są gładkie, lśniące i doskonale odżywione. Rytuał K Water od Kerastase będzie dobrym wyborem.
Ponadto na co dzień warto stosować zasadę pielęgnacyjną hair cycling, która polega na nakładaniu kosmetyków o nieco innym działaniu podczas każdego kolejnego mycia. To 3-dniowy cykl: w pierwszym dniu stosuje się regenerację włosów, w drugim – kurację nawilżającą, a w trzecim – odżywiającą. Przy czwartym myciu włosów cykl rozpoczyna się od początku.
Aby zachować piękne zdrowe i lśniące włosy, trzeba dobierać produkty do porowatości włosów i zgodnie z równowagą PEH. Dobrze jest postawić na kosmetyki bez parabenów, silikonów, substancji drażniących, konserwantów czy sztucznych barwników. Taka pielęgnacja w połączeniu z odpowiednią termoochroną i przestrzeganiem zasad związanych z prawidłowym suszeniem włosów z pewnością przyniesie zadowalające rezultaty.
Źródła:
- Michalak Ż., Jak suszyć włosy, aby ich nie zniszczyć?, Nowa Farmacja 12.04.2021; online: https://www.nowafarmacja.pl/blog/jak-suszyc-wlosy-aby-ich-nie-zniszczyc (dostęp 7.04.2024).
- Müllner A.R.M., Pahl R., Brandhuber D. i wsp., Porosity at Different Structural Levels in Human and Yak Belly Hair and Its Effect on Hair Dyeing, „Molecules” 2020, nr 25(9), s. 2143.
- Sinclair R.D., Healthy Hair: What Is it?, „Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings” 2007, t. 12.
- Sochacka E., Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby, DOZ.pl 30.08.2023; online: https://www.doz.pl/czytelnia/a17779-co_zrobic_zeby_wlosy_nabraly_objetosci_najlepsze_sposoby (dostęp 7.04.2024).
- Wiśniewska J., Okiem kosmetologa. Pielęgnacja włosów: o tym należy pamiętać, aptekarski.com 11.10.2023; online: https://aptekarski.com/artykul/okiem-kosmetologa-pielegnacja-wlosow-o-tym-nalezy-pamietac (dostęp 7.04.2024).